SKLEPY SPOŻYWCZE

Sklepy spożywcze odzysk ciepła

Odzysk ciepła w sklepach spożywczych

małe sklepy spożywcze

Najbardziej popularnym rozwiązaniem wśród małych sklepów spożywczych są układy gdzie większość mebli chłodniczych posiada wbudowany agregat chłodniczy. Rozwiązanie to w okresie zimowym tworzy samoistny odzysk ciepła i w wielu przypadkach ogrzewanie takiego obiektu w okresie zimowym nie pochłania dużych ilości energii. Sprawa natomiast mocno komplikuje się w okresie letnim kiedy to wbudowane urządzenia generują duże ilości ciepła, powodując tym wzrost temperatury wewnątrz lokalu. Konieczne wówczas staje się użycie urządzeń klimatyzacyjnych które poradzą sobie zarówno z ciepłem napływającym z zewnątrz do budynku jak i z ciepłem oddawanym (generowanym) poprzez urządzenia chłodnicze. Taką sytuacje przedstawiono na rys. 1. 

Odzysk ciepła całkowity
Rys. 1. Mebel chłodniczy z wbudowanym agregatem bez odzysku ciepła.

Zastosowanie systemu odzysku ciepła w tym przypadku(rys. 1.) jest utrudnione również ze względu na ilość urządzeń chłodniczych z których należało by to ciepło odzyskać. Biorąc pod uwagę fakt, że rozwiązanie to jest stosowane przeważnie tylko w małych obiektach, sensownym wyjściem staje się raczej tylko odzysk ciepła z jednego urządzenia(lub grupy urządzeń do których nie jest wymagana kosztowna instalacja hydrauliczna) lub ewentualnie odzysk ciepła z układu klimatyzacyjnego. Częściowy odzysk w takim wydaniu przedstawia poniższy rys. 2.

Odzysk ciepła częściowy
Rys. 2. Częściowy odzysk ciepła z wbudowanym agregatem.

większe sklepy spożywcze, komory chłodnicze, lokale gastronomiczne

Układ z agregatem centralnym i układem skraplacza na zewnątrz budynku, to układ stosowany w większych sklepach, lokalach gastronomicznych, komorach chłodniczych. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawuje się w okresie letnim, ponieważ nie generuje dodatkowego ciepła wewnątrz obiektu. Dodatkowo nawet powoduje częściowe wyprowadzanie tego ciepła na zewnątrz budynku. Możliwe jest dzięki temu zastosowanie mniejszego układu klimatyzacji. Sporadycznie zdarza się natomiast, że obiekty takie radzą sobie nawet bez urządzeń klimatyzacyjnych. Rozkład ciepła w omawianym obiekcie przedstawia rys. 3. 

Odzysk ciepła całkowity
Rys. 3. Układ z agregatem zewnętrznym bez odzysku.

Sytuacja zobrazowana na rys. 3 wygląda dużo gorzej w okresie zimowym, gdzie takie rozwiązanie wyprowadza energię cieplną na zewnątrz budynku, w związku z czym, wzrasta zapotrzebowanie na energie grzewczą takich obiektów. Jest to chyba najbardziej sprzyjający wariant do zastosowania odzysku ciepła. W okresie letnim możemy odzyskiwać ciepło tylko na potrzeby wody użytkowej-częściowy odzysk ciepła rys. 4., a ciepło które nie zostanie odzyskane z urządzenia chłodniczego zostanie oddane poprzez skraplacz na zewnątrz budynku. 

Odzysk ciepła częściowy
Rys. 4. Odzysk ciepła częściowy, skraplacz/agregat zewnętrzny.

W okresie zimowym i przy odpowiednim systemie grzewczym możemy zastosować całkowity odzysk ciepła rys. 5. , dzięki któremu ciepło to wróci do obiektu, a dodatkowo wróci energia pobrana przez sprężarkę (sprężarki) układu chłodniczego. System ten wygeneruje duże oszczędności energetyczne zarówno w okresie letnim (urządzenia klimatyzacyjne) jak i w okresie zimowym (urządzenia grzewcze).

Odzysk ciepła całkowity
Rys. 5. Odzysk ciepła całkowity, skraplacz/agregat zewnętrzny.



Jeśli nie odnajdujesz swojej działalności w powyższym podziale, a chcesz wykonać odzysk ciepła zadzwoń do nas lub skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy. 

Służymy naszą wiedzą i doświadczeniem.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.