Czym jest odzysk ciepła?

Odzysk ciepła to nic innego, jak wykorzystanie ciepła będącego (na pierwszy rzut oka) odpadem z procesów zachodzących między innymi: w urządzeniach chłodniczych, sprężarkach powietrza, piecach piekarniczych, czyli wszędzie tam, gdzie urządzenie w wyniku swojego działania emituje ciepło lub je wytwarza. Jeśli w odpowiednim momencie nie jest ono wykorzystane, to bezpowrotnie ucieka w atmosferę. Istnieją moduły odzysku ciepła, które umożliwiają jego przechwycenie, skumulowanie i wykorzystanie. Zastosowanie takiego rozwiązania to ukłon w stronę planety, ponieważ ciepło które i tak uleciałoby w powietrze jest używane do procesów grzewczych/CWU i co więcej, nierzadko udaje się ograniczyć do minimum korzystanie z konwencjonalnych źródeł ogrzewania.

Odzysk ciepła Kompensacja mocy biernej Audyt energetyczny Pomiar energii

Czy to się opłaca?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, aby móc się do niego odnieść konieczne jest przeprowadzenie kalkulacji zapotrzebowania na energię cieplną oraz określenie jej parametrów. W większości przypadków odzysk ciepła to jednak inwestycja opłacalna. Wykorzystywany jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub jako układ wspomagający ogrzewanie budynku. Wstępną ocenę zapotrzebowania na energię cieplną należy zacząć od kilku danych liczbowych które pozwolą oszacować sens zastosowania systemu odzysku.

Małe zużycie wody ( do 500 litrów dziennie)

Zacznijmy od ciepłej wody użytkowej, jej zużycia oraz ilości energii potrzebnej do ogrzania 1 litra wody o temperaturze początkowej 10°C do temperatury 55°C . Biorąc pod uwagę temperaturę początkową i ilość wody, to do jej ogrzania potrzebujemy ok. 0,053kWh/litr. Wydawać by się mogło, że to niewiele, jednak należy jeszcze wziąć pod uwagę dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. W przypadku niewielkich obiektów typu: mały sklepik spożywczy, niewielki punkt handlowy lub kiosk, gdzie zapotrzebowanie na CWU nie przekracza 100 litrów dziennie, oszczędności raczej są niewielkie, gdyż to około 5kWh na dobę.

Dlatego też, w tej sytuacji, wprowadzenie systemu odzysku ciepła nie spowoduje dużych oszczędności. Biorąc pod uwagę fakt, że w takich obiektach ciepła woda pozyskiwana jest przeważnie za pomocą energii elektrycznej (średnia cena za 1kWh wynosi 1zł netto z uwzględnieniem kosztów przesyłu), to oszczędności z tytułu systemu odzysku wynoszą tylko 5zł dziennie.

Czy to się opłaca?
Czy to się opłaca?

Duże zużycie wody ( od 500 litrów dziennie)

Sprawa natomiast zaczyna wyglądać nieco inaczej, jeśli w obiektach zapotrzebowanie na CWU wynosi od 500 do 1000 litrów na dobę, co daje około 25-50kWh czyli 25-50zł/netto oszczędności na dobę. Do tych obiektów zaliczają się: średniej wielkości sklepy spożywcze, puby, restauracje, stacje paliw itp.

W miejscach gdzie zużycie ciepłej wody użytkowej wynosi od około 2000 do 10000 litrów na dobę, to 100–500kwh/dziennie czyli 100-500zł/netto oszczędności na dobę. Takie miejsca to m.in.: duże hotele, lokale gastronomiczne i zakłady przetwórstwa mięsnego (masarnie).

W przypadku wspomagania systemu ogrzewania sprawa już nie jest taka prosta, jak w wykorzystaniu ciepła do ogrzewania CWU. Aby rozważyć ten wątek należy przeprowadzić analizę: z jakich urządzeń i w jakim stopniu możemy odzyskać ciepło oraz w jakim stopniu te urządzenia pracują, gdy jest duże zapotrzebowanie na energię cieplną do celów grzewczych. Dodatkowo, istnieje również możliwość wykorzystania odzysku ciepła do systemu grzewczego budynku, więcej o tym rodzaju odzysku ciepła przeczytasz po wciśnięciu poniższego przycisku.